جنگنده روسی سوخو تی ۵۰ مدل PAK-FA

جنگنده روسی سوخو تی ۵۰ مدل PAK-FA

جنگنده روسی سوخو تی ۵۰ مدل PAK-FA

جنگنده جدید روسی به اسم سوخو تی ۵۰ مدل PAK-FA یکی از قدرتمندترین جنگنده های نظامی روسیه است که دست کمی از جنگنده های فضایی آمریکا ندارد .

جنگنده روسی سوخو تی 50 مدل PAK-FA
جنگنده روسی سوخو تی ۵۰ مدل PAK-FA

این جنگنده روسی به صورتی طراحی شده است که قدرت پرواز در ارتفاعات بالا و سرعت بسیار زیاد را داراست .

جنگنده سوخو T50 در ارتش روسیه هم در ماموریت های هوایی و هم ماموریت های زمینی مورد استفاده قرار خواهد گرفت . PAK-FA ( پک فا ) مخفف اسم روسی این جنگنده است و در اصطلاح به معنای ” هواپیمای تاکتیکی پیشرفته آینده است .

سرعت این جنگنده از ۱،۵ ماخ بیشتر بوده و مانند جنگنده های F22 امریکایی میتواند به صورت فراصوتی پرواز کند . ماخ شاید برای شما اصطلاحی غریبه باشد ، در واقع ماخ به معنای نسبت نسبت سرعت یک جسم به سرعت صوت در محیط پیرامون آن است که بنا به قوانین فیزیک سرعت هیچ جنگنده ای بیشتر از ۲ ماخ نمیباشد و به همین دلیل است که این جنگنده جز با سرعت ترین جنگنده های ساخت بشر است .

موتور این هواپیما موتور اصلاح شده Su-30 Flanker است که این موتور قادر به تولید ۳۰ هزار پوند فشار است و این موتور نسبت به مدل های قبلی گرمای بیشتر تولید میکند که ارتش روسیه در حال اصلاح موتور این جنگنده میباشد .

موتور هواپیمای جنگی سوخی تی 50 مدل PAK-FA
موتور هواپیمای جنگی سوخی تی ۵۰ مدل PAK-FA

جنگنده F35 امریکا و سوخو تی ۵۰ PAK-FA

در مقایسه این جنگنده با جنگنده F35 امریکا میتوان گفت که این جنگنده روسی کمتر روی مخفی شدن جنگنده در هنگام پرواز کار کرده است و بیشترین تمرکز روسیه در قدرت مانور هواپیما هست . بنابراین سوخو تی ۵۰ مدل PAK-FA قدرت بیشتری نسبت به جنگنده آمریکایی در زمینه قابلیت حرکتی و مانور های آسمانی دارد .

جنگنده جدید روسیه
جنگنده جدید روسیه

قلب تجهیزات الکترونیک پروازی ت-۵۰ را یک رادار با آرایه کاوش فعال الکترونیک (AESA) چند حالته موسوم به N-۰۵۰ تشکیل می‌دهد که در حقیقت گونه‌ای برگرفته از رادار N-۰۳۵ جنگنده سوخو-۳۵ است که برای نخستین بار در نمایشگاه هوایی ماکس-۲۰۰۷ روسیه به نمایش درآمد.

پیشرفته ترین جت جنگی روسیه
پیشرفته ترین جت جنگی روسیه

برد مفید این جنگنده از ۱ متر تا ۴۰۰ کیلومتر برآورد شده است . علاوه بر این امکان دارای یک جستجوگر فروسرخ (IRST) میباشد .

هسته ی این جنگنده نیز از پردازنده ی ریز ۲ هسته ای بر اساس پردازنده ی ۵۰۰ مگاهرتز البروس اس تشکیل شده است که قدرت پردازش ۴۰ میلیارد داده در ثانیه را داراست .

هواپیمای سوخو T50 PAK-FA
هواپیمای سوخو T50 PAK-FA

از فناوری جدید جنگنده روسی سیستم جست‌وجوگر مادون قرمز و قابلیت‌های ردیابی هوشمند میباشد و از این نظر هم یکی از پیشرفته‌ترین جنگنده‌های آسمانی محسوب می‌شود.

جنگنده سوخو تی50
جنگنده سوخو تی۵۰

جدیدترین اخبار هوا فضا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *